فرهنگ وهنر شهرستان گتوند

آخرین نظرات

۸ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

آزمون انجمن خوشنویسان شعبه گتوند برای نخستین بار همزمان با سراسر کشور طی 2 روز در این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند، سکینه ظهراب زاده مسئول انجمن خوشنویسان شهرستان گتوند با اعلام این خبر افزود: در این آزمون 10 نفر هنرجو حضور پیدا کرد که از این تعداد 8 نفر خانم و 2 نفر آقا در دوره های متوسط، خوش، عالی و ممتاز با هنرجویان سراسر کشور  به رقابت پرداختند.

سکینه ظهراب زاده هدف از برگزاری کلاسها و آزمون های خوشنویسی در شهرستان را  ترویج خوشنویسی از پایه تا ممتاز و همچنین بالابردن ارزش های والای این هنر قدسی دانست.

گفتنی است، انجمن خوشنویسان شهرستان گتوند در فروردین ماه 92 از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن خوشنویسان خوزستان مجوز شروع به کار خود را اخذ کرده است.

۱ نظر ۳۱ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۱:۳۹
اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان گتوند

برگزاری همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و آزمون خوشنویسی در گتوند عناوین مهمترین اخبار کوتاه فرهنگی هنری این شهرستان هستند.
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند، همایش بزرگداشت شاعر نامدار ایرانی، حکیم ابوالقاسم فردوسی با مشارکت دوستداران شاهنامه خوانی درشهرستان گتوند در مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار گردید.

این مراسم با حضور فردوسی شناسان و دوستداران ادب فارسی در محل مجتمع فرهنگ هنری زنده یاد دکتر قیصرامین پور برگزار شد.

نکته قابل توجه در این مراسم نقالی نوجوان 13 ساله کیومرث صفری بود که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

گفتنی است، اجرای سخنرانی، نقالی(نبرد رستم وسهراب) و شاهنامه خوانی از دیگر برنامه های این مراسم بود.۰ نظر ۳۱ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۱:۳۲
اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان گتوند

امام جمعه گتوند گفت: شورای فرهنگ عمومی به عنوان اتاق فکر شهرستان باید در زمینه مسایل فرهنگی و اجتماعی، تصمیمات لازم را اتخاذ و به نهادهای مربوطه جهت عملیاتی شدن ارجاع نماید.
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند، نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی گتوند در سال 92 با حضور اعضا در محل دفتر امام جمعه شهرستان برگزار شد.

در ابتدای جلسه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند و دبیر شورای فرهنگ عمومی این شهرستان با اشاره به تعداد جلسات برگزار شده شورای فرهنگ عمومی گتوند در سال های قبل بیان داشت: متاسفانه شهرستان گتوند جزء ضعیف ترین شهرستان های استان از نظر تعداد جلسات برگزار کننده شورای فرهنگ عمومی می باشد که این موضوع در جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز مطرح شده است و می طلبد که جلسات شورای فرهنگ عمومی شهرستان بصورت منظم و  ماهیانه برگزار گردد و اعضای شورا نیز توجه ویژه ای به برگزاری جلسات آن داشته باشند تا این نقیصه مرتفع گردد.

محمدعلی اسدی با اشاره به دستور کار جلسه ی قبل شورا که تشکیل کمیته توسعه معارف قرآنی بود، موضوع این جلسه را نیز تشریح مصوبات کمیته توسعه معارف قرآنی شهرستان گتوند عنوان کرد و افزود: بنا بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، توسعه فرهنگ قرآن به عهده شورای فرهنگ عمومی شهرستان ها می باشد که طی نامه ای که از شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به ائمه جمعه سراسر کشور (روسای شورای فرهنگ عمومی شهرستان ها) ابلاغ شده بود،کمیته ی مذکور با مسئولیت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان با حضور اعضای مربوطه تشکیل گردید.

وی ادامه داد: در شهرستان گتوند یک متولی که به صورت خاص در زمینه قرآن به فعالیت بپردازد وجود ندارد و نهادهای مختلفی بصورت موازی و گاها ناهماهنگ به این موضوع ورود می کنند و بودجه های اختصاصی از جانب ادارات مختلف ممکن است به صورتی هدر برود و کیفیت برنامه ها نیز چندان مطلوب نباشد و یا حتی ممکن است به سبب ناهماهنگی، برخی ادارات برای برگزاری یک برنامه ی واحد هزینه های مشابهی را به متولیان آن برنامه اختصاص بدهند، که این توجه دوچندان به موضوع را ضروری می نماید.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند در نهایت به قرائت مصوباتی که در کمیته توسعه معارف قرآنی شهرستان تصویب شده بود پرداخت تا در صورت تصویب نهایی در شورای فرهنگ عمومی، قابلیت اجرایی پیدا کنند.

در ادامه فرماندار گتوند با بیان اهمیت فرهنگ عمومی و ضرورت توجه به آن، گفت: باید چالش ها، آسیب ها و مسایل و معضلات مهم فرهنگی و اجتماعی شهرستان شناسایی شده و در جلسات شورا مطرح گردد تا با خرد جمعیِ اعضای شورا سعی شود این معضلات مرتفع گردد.

هوشنگ محمدپور افزود: مسایل و معضلات و بی اخلاقی هایی همچون دروغ و عدم تعهد اخلاقی در روابط و قراردادهای اجتماعی، بحث ازدواج صحیح و آسان و بحث اخلاق انتخاباتی و سایر موارد اینچنینی باید در این جلسات مطرح گردد.

رئیس اداره آموزش و پرورش گتوند نیز در این جلسه در راستای موضوع جلسه خبر از تاسیس مدرسه ی صدرا با محوریت قرآن و معارف اسلامی، با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان داد و بر ضرورت تمرکز و انظباطِ نهادهای مختلف درزمینه ی مسایل قرآنی تاکید کرد.

ممبینی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان نیز با بیان اینکه هرگاه بصورت گروهی و ستادی به انجام فعالیتی اقدام نمودیم، نتایج بهتری به دست آورده ایم، پیشنهاد داد که یک ستاد در شهرستان تشکیل گردد و در آن تقسیم کار لازم صورت گیرد که برای انجام امور مربوط به قرآن هماهنگی های لازم را انجام دهد و از ادارات مختلفِ مرتبط، مساعدت های مالی، مادی و غیرمادی را بصورت هماهنگ،متمرکز و منظم تامین نماید تا در نهایت کاری که عرضه می شود با کیفیت بالا باشد.

امام جمعه شهرستان گتوند و رییس شورای فرهنگ عمومی این شهرستان نیز در این جلسه با بیان این که در شورای فرهنگ عمومی باید مسایلی مطرح گردد که زیربنای فرهنگ جامعه باشند، بحث دین و معارف اسلامی را زیر بنای اصلی فرهنگ جامعه ی اسلامی دانست و تصریح کرد: دغدغه اصلی در جامعه ما پیاده کردن و نهادینه کردن دین در همه ی عرصه ها و شئون جامعه است و قرآن کریم می تواند مهم ترین وسیله ای باشد که به کمک آن این فرهنگ نهادینه شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین علوی اصل اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی به عنوان اتاق فکر شهرستان در زمینه مسایل فرهنگی و اجتماعی، تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ نماید و به نهادهای مربوطه جهت عملیاتی شدن ارجاع نماید.

وی افزود: لازم است یک ستاد تحت عنوان ستاد فعالان قرآنی شهرستان گتوند زیر نظر شورای فرهنگ عمومی تشکیل شود و تقسیم کار لازم در آن انجام شود و این ستاد با ساز و کار مناسب مسایل و مشکلات مورد نظر در زمینه مباحث قرآنی و کانون ها و انجمن های مربوطه را پیگیری نماید.

در پایان مصوبات جلسه شامل: پیگیری و اجرایی نمودن مصوبات جلسه اول کمیته ی توسعه معارف قرآنی شامل: اطلاع رسانی بهتر از طریق اداره اوقاف به کانون های قرآنی در زمینه مسابقات قرآنی ، برگزاری مسابقات قرآنی بصورت متمرکز ، در اختیار قرار دادن جا و مکان برای کانون های قرآنی شهرستان توسط اداره آموزش و پرورش، اقدام جهت دراختیار قرار دادن یکی از طبقات حمام اوقافی (زمین روبروی بانک ملت) به فعالیت های قرآنی توسط اداره اوقاف و امور خیریه، نصب آیات قرآن مجید بر روی سردرب ادارات مختلف باتوجه به حوزه فعالیت آن ادارات، معرفی یک نفر از این کمیته به اداره اوقاف و سایر ادارات مرتبط با فعالیت های قرآنی جهت هماهنگی و ایجاد تمرکز و انسجام در امور قرآنی شهرستان و سایر امور مرتبط مطرح شدند.


۰ نظر ۲۹ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۳:۳۵
اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان گتوند


جلسه راه اندازی کمیته ی توسعه معارف قرآنی،پیرو مصوبات جلسه شورای فرهنگ عمومی گتوند در این شهرستان تشکیل شد.
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گتوند، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند هدف از تشکیل این کمیته را منسجم و هدفمند کردن فعالیت های قرآنی و سازماندهی آن ها اعلام کرد.

محمد علی اسدی افزود: در جلسه شورای فرهنگ عمومی گتوند که در بهمن ماه 91 برگزار شد، مقرر گردید کمیته ی توسعه معارف قرآنی، با عضویت روسای دستگاه های فرهنگی شهرستان، تشکیل شود تا نظم و انسجام بیشتری به فعالیت های قرآنی بخشیده شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان های شوشتر و گتوند نیز در این جلسه گفت: اداره اوقاف و امور خیریه طرح تربیت حافظان قرآن را در دست اجرا دارد که در حال تربیت کودکان نوجوانان و گرایش آنان به قرآن و مساجد می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین پور حمیدی ادامه داد: برنامه های توسعه قرآن در سطح شهرستان گتوند از طرف اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان حمایت خواهند شد.

حجت الاسلام والمسلمین فرج پور نماینده اداره تبلیغات اسلامی گتوند با بیان اینکه دستگاه های فرهنگی بهتر است در تابستان برنامه پر بارتری ارائه نمایند در این جلسه تصریح کرد: ما جهت اجرای طرح اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در مساجد اقدام به برگزاری کلاس های قرآنی شامل احکام، قرائت و روخوانی قرآن نموده ایم تا بتوانیم نتیجه مطلوب تری کسب کنیم.

اردشیر شعبانی رییس دانشگاه پیام نور شهرستان گتوند در این جلسه گفت: بهتر است که در چنین برنامه هایی کارهای پژوهشی نیز صورت گیرد و این دانشگاه آمادگی خود را در خصوص کارهای پژوهشی و همکاری با دستگاه های فرهنگی و قرآنی اعلام می کند.

مدیر دار القرآن امام صادق (ع) و فعال قرآنی حاضر در جلسه بیان داشت: با توجه به اقدامات این موسسه استقبال زیادی از سوی جوانان و نوجوانان وجود دارد اما مشکل عمده این موسسه کمبود مکان جهت جذب جوانان می باشد.

عبدالمجید جزایری افزود: در بحث توسعه معارف قرآنی، کانون های فعال در حوزه قرآنی قادر به همکاری با ارگان ها و دستگاه های فرهنگی در خصوص  ترویج  و توسعه قرآن و مفاهیم آن در این شهرستان می باشند.

معاونت پرورشی اداره آموزش و پرورش گتوند در این جلسه گفت: بهتر است روی مساجد سرمایه گزاری کنیم تا زیر نظر کانون های فرهنگی هنری قرار بگیرند. همچنین بهتر است که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره تبلیغات اسلامی، اداره آموزش و پرورش و اداره اوقاف و امورخیریه هرکدام در امور قرآنی تقسیم وظایف انجام دهند و با برگزاری مسابقات منسجم قرآنی برگزیدگان را جهت ورود به رقابت های بالاتر آماده کنند.

حجت الاسلام والمسلمین امیری همچنین خواستار محوریت امور قرآنی در مصلای امام خمینی (ره) گتوند شد.

در پایان مواردی از جمله:اطلاع رسانی بهتر از طریق اداره اوقاف به کانون های قرآنی در خصوص برگزاری مسابقات، برگزاری مسابقات قرآنی متمرکز، تلاش برای در اختیار قرار دادن مکان برای کانون های قرآنی، اقدام جهت در اختیار قرار دادن یکی از طبقات حمام اقافی (زمین روبروی بانک ملت) به فعالیت های قرآنی، نصب آیات قرآنی درب ادارات مختلف با توجه به کارکرد آن ادارات،معرفی یک نفر از این کمیته به اداره اوقاف برای هماهنگی امور قرآنی شهرستان به تصویب اعضاء رسید.

اعضای تشکیل دهنده این کمیته شامل: امام جمعه،ریس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی،رئیس اداره تبلیغات اسلامی، ریس اداره اوقاف و امور خیریه،رییس اداره آموزش و پرورش،رییس دانشگاه پیام نور،رییس دارالقرآن امام صادق (ع)،رییس دارالقرآن اطهر  و کانون قرآن ثقلین  گتوند می باشند.

۰ نظر ۲۹ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۳:۳۴
اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان گتوند

بمناسبت روز جهانی تئاتر از هنرمندان گروه های نمایشی در شهرستان گتوند تجلیل به عمل آمد.
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند،به مناسبت روز جهانی تئاتر،جشن اردیبهشت تئاتر،با حضور مسئولین،هنرمندان و فعالان عرصه تئاتر گتوند در مجتمع فرهنگی هنری دکتر قیصر امین این شهرستان برگزار شد.

محمد علی اسدی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند ضمن گرامی داشت ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن اظهار داشت: امروزه هنرهای نمایشی، مادر هنرها به شمار می آید و این مراسم جهت تجلیل از هنرمندانی که در عرصه تئاتر و نمایش در این شهرستان فعالیت نمودند برگزار شده است تا بتوانیم گوشه ای از زحمات و تلاش های این عزیزان را پاس بداریم.

در ادامه صادق اکبر نژاد مسئول دفتر انجمن های نمایشی گتوند به بیان عملکرد سال 1391 پرداخت و از همه هنرمندان عرصه نمایش تقدیر و تشکر کرد و خواهان حضور پر رنگ هنرمندان در عرصه های مختلف شد.
 همچنین در این مراسم گروه نمایشی دکتر قیصر امین پور به سرپرستی عبدالرضا بنده،نمایش طنز "کیف پول" را اجرا کردند که مورد استقبال حاضرین در تالار قرار گرفت.

در این مراسم به همت انجمن موسیقی شهرستان گتوند قطعه ای کوتاه در ردیف موسیقی ایرانی و آواز دشتی به نوازندگی ویولن احمد فتاحی و خوانندگی مجتبی الیاسی اجرا شد و در پایان این مراسم از سوی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گتوند به این دوتن هدایای نفیسی اهدا گردید.

گفتنی است، در پایان مراسم از هنرمندان تئاتر شهرستان با اهدای جوایز نفیس تجلیل به عمل آمد.

*تجلیل از بانوان هنرمند شهرستان گتوند

محمدعلی اسدی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند در حاشیه جشن اردیبهشت تئاتر این شهرستان و به مناسبت ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن از بانوان هنرمند (سکینه ظهراب زاده، مژده حسنی،خانم یوسفی مادر شاعر فقید عبدالحسین کلهری) که در انجمن های هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند مشغول به فعالیت بودند،با اهدای جوایز نفیس تجلیل به عمل آورد.

۰ نظر ۲۹ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۳:۳۳
اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان گتوند

 

بمناسبت پنجاه و چهارمین سالروز تولد دکتر قیصر امین پور،همایش شعری در گتوند با حضور شعرای شهرستان های اندیمشک و گتوند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گتوند اینگونه جلسات دو جانبه را موجب پیشرفت و ارتقاء سطح علمی و ادبی شاعران و هنرمندان دانست که موجب می شود نقاط ضعف و قوت یکدیگر را شناسایی نموده و در جهت تقویت این نقاط اقداماتی صورت پذیرد.

 محمد علی اسدی  اظهار داشت: به مناسبت سالروز تولد شاعر انقلاب و دفاع مقدس زنده یاد دکتر قیصر امین پور گاهنامه "حرف آخر عشق" از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گتوند منتشر و بین اهالی فرهنگ و هنر این شهرستان توزیع شد.

اسدی افزود: جهت گرامیداشت یاد و خاطر این شاعر ملی تلاش شد با همکاری برخی از نهادهای فرهنگی و انجمن ادبی دکتر قیصرامین پور این گاهنامه طراحی و چاپ گردد تا قدمی در جهت شناسایی بیشتر این شاعر انقلاب و دفاع مقدس صورت پذیرد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گتوند اظهار داشت: این همایش ها و جلسات شعر خوانی موجب بالا رفتن اعتماد به نفس شاعران می شود تا بتوانند در همایش های ملی،استانی و شهرستانی به اجرای برنامه بپردازند.

گفتنی است،شاعران و هنرمندان حاضر در این همایش بر مزار مرحوم دکتر قیصر امین پور حضور پیدا کردند و نسبت به این شاعر متعهد انقلاب و دفاع مقدس ادای احترام نمودند.

۰ نظر ۲۹ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۳:۳۱
اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان گتوند


همزمان با فرا رسیدن شهادت حضرت فاطمه (س) مراسم عزاداری دخت پیامبر اکرم (ص) از پنجشنبه 22 فروردین ماه بمدت 4 شب راس ساعت 9 شب در محل پارک بزرگ گلستان در ورودی شهرگتوند برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گتوند ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) افزود: این مراسم با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت رزمندگان و عاشقان ثارالله شهرستان گتوند برگزار شده است.

محمد علی اسدی افزود: همزمان با شهادت حضرت فاطمه (س) یکشنبه 25 فروردین ماه،پیکر دو شهید هشت سال دفاع مقدس،شهید مصطفی جزایری در شهر گتوند (گلزار شهدا) و غلامحسین قاسمی در شهر ترکالکی با حضور مردم شهید پرور شهرستان گتوند بخاک سپرده خواهد شد.

۰ نظر ۲۹ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۳:۲۹
اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان گتوند

از منتخبین کانون های فرهنگی هنری مساجد گتوند با حضور امام جمعه، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان تجلیل بعمل آمد.
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند، محمد علی اسدی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گتوند در این مراسم گفت: از سوی این اداره حجت الاسلام والمسلمین فتاحی بعنوان روحانی فعال، مسعود خلیلی بعنوان رییس اداره کتابخانه های عمومی و همکاری با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گتوند، نبی مرمزی بعنوان کتابدار فعال،حشمت روزه دار بعنوان مدیر کانون تخصصی فعال، حبیب الله حیدرزاده بعنوان مدیرمسئول فعال و امین علیخانی بعنوان رابط مساجد شهرستان به استان معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند و علت انتخاب این عزیزان فعالیت ها و پیگری های مستمر آن ها در عرصه مساجد بوده است.

در ادامه امام جمعه گتوند گفت: طی مکاتباتی که با حجت الاسلام سپهر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان داشتیم، خواستار توسعه و افزایش مجوزهای کانون های فرهنگی هنری این شهرستان شدیم که ظرفیت و زمینه این امر را نیز داریم که ایشان قول مساعدت و افزایش مجوزهای کانون های فرهنگی هنری در سال جاری را دادند.

حجت الاسلام علوی اصل افزود: مسئولین کانون های فرهنگی هنری مساجد می توانند نشست هایی بین کانون های مساجد برگزار نمایند و از تجربیات و نظرات یکدیگر در بحث های فرهنگی و هنری استفاده کنند و عالم آن کسی است که از نظرات و تجربیات دیگران هم استفاده نماید.

۰ نظر ۲۹ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۳:۲۶
اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان گتوند